wykup-samochodu-leasingu-dla firm-i-osob-prywatnych
lis 16 2020

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu to korzystana opcja nie tylko dla firm. Przedsiębiorcy, którym kończy się umowa leasingowa, mogą wykupić pojazd na cele prywatne lub związane z prowadzeniem działalności. Oba rozwiązania rządzą się jednak swoimi prawami, o których piszemy więcej w artykule. Poruszamy też kwestię wykupu samochodu z leasingu konsumenckiego, który wciąż nie jest wystarczająco doceniany nad Wisłą.

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego i finansowego

Warto podkreślić, że firmy, które wybrały leasing finansowy, są właścicielem pojazdu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. W tym przypadku de facto nie powinniśmy nawet mówić o wykupie. Samochód już w momencie przekazania leasingobiorcy może być wpisany do majątku firmy i amortyzowany.

Leasing operacyjny nie daje takiej możliwości. Przedsiębiorca wraz z wygaśnięciem umowy decyduje, czy chce wykupić samochód czy nie. Właścicielem można stać się po wpłaceniu najczęściej już symbolicznej kwoty, np. równej 1% rynkowej wartości samochodu. Większość leasingodawców wymaga jednak opłacenia wykupu wraz z ostatnią ratą, inni dają dodatkowy termin na podjęcie decyzji, np. 14 dni.

Samochód z leasingu do celów prywatnych

Wielu przedsiębiorców, którzy chcą wykupić pojazd z leasingu na cele prywatne, zastanawia się, na kogo powinna być wystawiona faktura – na dane firmy czy indywidualnego klienta. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, choć prawdą jest, że większość firm leasingowych zrezygnowała z wystawiania faktur na prywatne dane w obawie przed konsekwencjami ze strony urzędu skarbowego.

Leasingobiorca, który otrzyma fakturę wystawioną na swoją działalność gospodarczą, nie musi jej ewidencjonować w firmowych kosztach. Traci jednak prawo do odliczenie naliczonego podatku VAT i nie może doliczyć kwoty zakupu do kosztów uzyskania przychodu. Jako osoba prywatna może je natomiast sprzedać po 6 miesiącach bez podatku.

Poleasingowy samochód na firmę

Jeżeli samochód został wykupiony na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będzie można go zaliczyć do majątku firmy. Podlega on wówczas opodatkowaniu w wysokości 23%, więc możliwe jest odliczenie naliczonego VAT-u.

Co więcej, przedsiębiorca koszt wykupu może wrzucić do firmowych kosztów. W tym celu dokonuje on albo jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, albo odpisów na zasadach ogólnych w sytuacji, gdy pojazd został włączony do środków trwałych. Wówczas wartość wykupu nie może przekraczać 10 000 zł. Jeżeli właściciel firmy wykupił samochód za wyższą kwotę, to powinien obligatoryjnie zaliczyć go do środków trwałych i podlegać amortyzacji.

Wykup samochodu z leasingu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą niesie również dodatkową korzyść w postaci zaliczania do kosztów uzyskania przychodu 100% wydatków eksploatacyjnych. Przedsiębiorca musi jednak wykorzystywać pojazd tylko do celów firmowych.  Wiąże się to jednak z koniecznością prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz zgłoszenia druku VAT-26 do urzędu skarbowego.

Sprzedaż wykupionego samochodu przez firmę

Warto pamiętać, że wykupionego samochodu z leasingu nie można sprzedać po cenie niższej od jego wartości rynkowej. Kwota wykupu będzie najczęściej znacznie wyższa niż wysokość wykupu, więc przedsiębiorca wykaże jeszcze dochód i będzie musiał uiścić podatek.

Wykup samochodu z leasingu konsumenckiego

W przypadku wykupu samochodu z leasingu konsumenckiego wiele zależy tutaj od umowy z leasingodawcą, choć najczęściej wykup wymaga uiszczenia stosownej kwoty, stanowiącej zwykle różnicę między aktualną wartością samochodu a do tej pory wypłaconą sumą firmie leasingowej.

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą? Polub nas na Facebooku.

Leave a Reply