Zmiany-dla-kierowców-w-2021-roku
gru 21 2020

Zmiany dla kierowców 2021

2021 rok przyniesie kilka znaczących zmian dla kierowców. Jedna z nich, taka jak brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy, już weszła w życie. Wśród innych znajduje się zakaz jazdy „na zderzaku”, bezwzględne pierwszeństwo pieszych czy łatwiejsza rejestracja auta. Sprawdź szczegóły, aby nie czuć się zaskoczonym na drodze w nowym roku.

Pakiet deregulacyjny, czyli jeździmy bez prawa jazdy

Mimo że nowe przepisy o prawie ruchu drogowego weszły w życiu już na początku grudnia, to warto przypomnieć, co one oznaczają dla przeciętnego kierowcy. Po pierwsze, posiadacze polskiego prawa jazdy nie muszą wozić dokumentu cały czas przy sobie. Oznacza to, że za jego brak nie otrzymają mandatu. Policja sprawdzi dane w Centralnej Ewidencji Kierowców. E-prawo jazdy będzie z kolei dostępne w aplikacji mObywatel, podobnie jak dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Pakiet deregulacyjny to także brak konieczności wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki.

Zakaz „jazdy na zderzaku”

To jedna z kluczowych zmian dla kierowców w 2021 roku. Do tej pory jazda „na zderzaku” była właściwie bezkarna. I każdy pewnie doświadczył, lub co gorsza, naraził innych na takie niebezpieczne zachowanie na drodze. Szacuje się, że co piąty wypadek na polskich autostradach jest spowodowany brakiem zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami, a w terenie zabudowanym jest to nawet co czwarty wypadek. Po wejściu przepisów w życie wymagany odstęp między dwoma samochodami wynosi połowę aktualnej prędkości, czyli w przypadku 100 km/h jest to 50 m. Odstępstwo od tych zasadach ma miejsce w przypadku wykonywania manewru wyprzedzania.

50km/h przez całą dobę

Polska jak dotąd była jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie od godz. 23.00 do 5.00 w obszarze zabudowanym można było jeździć z prędkością wyższą, czyli wynoszącą 60 km/h. Teraz prędkość ta została zrównana do 50 km/h przez całą dobę, co sprawia, że droga hamowania po zmroku powinna się skrócić. Nie jest to bez znaczenia, bo jak wskazują statystyki, szanse na przeżycie pieszego znacznie spadają, gdy uderza w niego pojazd z prędkością wyższą niż 50 km/h. Dla porównania przy 30 km/h szanse te wzrastają do nawet 95%. Choć tu też należy apelować o rozsądne zachowanie pieszych i noszenie odblasków po zmroku.

Pieszy z bezwzględnym pierwszeństwem

To kolejna istotna zmiana dla kierowców. Obecnie kierujący pojazdem jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, zbliżając się do przejścia dla pieszych, i zatrzymania się, jeżeli pieszy znajduje się już na przejściu. Teraz do tych obowiązków dochodzi ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na jezdnię albo znajdującemu się na niej. Nowe obowiązki będzie miał również pieszy – nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez drogę.

Łatwiejsza rejestracja samochodu

4 czerwca 2021 roku wejdzie w życie niezwykle praktyczna zmiana dla kierowców, bo rejestracji nowych i używanych pojazdów będzie mógł dokonać w imieniu klienta salon lub dealer samochodowy. W ten sposób kierowca będzie mógł odebrać zarejestrowany samochód w pełni gotowy do jazdy bez konieczności odwiedzania stosownego starostwa. Dodatkowo od 4 czerwca 2021 r. będzie możliwość zarejestrowania samochodu używanego na nowego właściciela bez obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych.

Zmiany dla kierowców 2021

Dobry Kredyt nie pozostaje obojętny na wchodzące w życie przepisy. W naszych salonach znajdziesz samochody gotowe do rejestracji i wyruszenia od razu w drogę. Zachęcamy, by w trasie nie zapomnieć o technikach ekojazdy. Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę na Facebooku.

Leave a Reply