paź 08 2020

Leasing konsumencki samochodu

Leasing to forma finansowania zarezerwowana nie tylko dla firm. Osoby prywatne również mogą z niego korzystać – wówczas mamy do czynienia z leasingiem konsumenckim. W Polsce wciąż z takiego rozwiązania korzysta mniej osób niż na przykład w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego warto rozważyć taką opcję? O „za” i „przeciw” piszemy w artykule.

Leasing konsumencki – na czym polega?

Nad Wisłą korzystanie z leasingu konsumenckiego możliwe jest dopiero od niecałej dekady – w 2011 roku rozwiązanie doczekało się uregulowań prawnych. Decydując się na takie finansowanie, przeciętny Kowalski użytkuje auto bez konieczności zakupu, płaci tylko co miesiąc ratę leasingową. Leasing konsumencki to też z pewnością alternatywa dla kredytu samochodowego. Warto jednak pamiętać, że z takiej opcji nie można skorzystać w przypadku samochodu używanego przez dłuższy czas- wówczas jedynym wyjściem pozostaje kredyt samochodowy.

Umowa leasingowa

Umowa między leasingodawcą a leasingobiorcą (klient) nosi znamiona zarówno kredytu (ze względu na miesięczne raty), jak i wynajmu, bo to firma leasingowa pozostaje wciąż właścicielem auta. Jednak w umowie zwykle znajduje się zapis o możliwości wykupu pojazdu po upływie okresu leasingowego, a jeśli statystyczny Kowalski zrezygnuje z takiego kroku, może wziąć w leasing kolejny model pojazdu, co pozwala cieszyć się nowym autem nawet co kilka lat.

Dodatkowe usługi

Użytkowanie samochodu w leasingu będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli klient zdecyduje się na pakiet usług dodatkowych. Wtedy po stronie firmy leasingowej leży przegląd, wymiana opon czy naprawy. Oznacza to, że w przypadku awarii, to leasingodawca zajmie się jej skutkami. Na głowie Kowalskiego pozostaje jedynie paliwo i… myjnia.

Leasing dla osoby prywatnej – wady i zalety

Leasing konsumencki, choć niewątpliwie jest atrakcyjną formą finansowania, to nie sprawdzi się w każdym przypadku. Wśród jego wad można wymienić:

  • brak pojazdu na własność – klient przez okres trwania umowy tylko użytkuje pojazd,
  • konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń AC i NNW; w przypadku leasingu OC to za mało,
  • w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej umowa leasingu wygasa,
  • wkład własny – firmy leasingowe wymagają przed zawarciem umowy wkładu własnego o wysokości od 1 do 10 proc.

Z kolei do jego atutów należą:

  • uproszczone formalności – nie trzeba się martwić chociażby o rejestrację auta, o procedurze w banku nie wspominając,
  • ubezpieczenie OC na lepszych warunkach,
  • leasing konsumencki zwiększa zdolność kredytową,
  • szeroki wybór samochodów.

Leasing konsumencki – podsumowanie

Leasing konsumencki to ciągle mało doceniania forma finansowania samochodu, a może się okazać pod wieloma względami dużo korzystniejsza niż raty czy kredyt samochodowy. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, taka opcja może być dla Ciebie idealna. Aby sprawdzić, czy Ci się to opłaca,  skorzystaj z kalkulatora leasingowego. Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku.

Leave a Reply