jak-oszczędzać-pieniądze-metoda-6-słoików
gru 22 2020

Jak oszczędzać, czyli metoda 6 słoików

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie oszczędzać. Pomocna może się okazać metoda 6 słoików wymyślona przez kanadyjskiego mówcę motywacyjnego i biznesmena T. Harva Ekera. Technika ta pozwala zachować kontrolę nad finansami poprzez dzielenie dochodu na 6 części i umieszczaniu każdej z nich w „słoikach”, choć znany jest również  system kopertowy, lub na osobnych kontach bankowych. W ten sposób nie tylko zapanujesz nad wydatkami, ale i zaczniesz oszczędzać. Warunek? Konsekwencja i samodyscyplina.

Jak oszczędzać z głową

Dla coraz większej rzeszy z nas płacenie kartą stało się codziennością. Jest wygodniej, nie trzeba szukać reszty i nikt nie jest nam dłużny „grosika”. Jednak według badań amerykańskich naukowców, to właśnie płacenie gotówką bardziej sprzyja oszczędzaniu. Odczuwamy większy dyskomfort, gdy fizycznie rozstajemy się z pieniędzmi, a nasz portfel „chudnie”. Wtedy możemy ustrzec się kompulsywnych i nieprzemyślanych zakupów. Dlatego osoby, które mają „lekką rękę” do wydawania pieniędzy, powinny zaprzyjaźnić się z gotówką, pozostawiając płacenie kartą tym, którzy bacznie stoją na straży swoich finansów

Metoda 6 słoików – słoik nr 1

Według metody T. Harva Ekera największą część dochodów, bo 55%, należy odłożyć na wydatki konieczne, to znaczy rachunki, paliwo czy żywność. Jednak warto podkreślić, że powinny się tu znaleźć naprawdę niezbędne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Oznacza to, że pizza, lunch na mieście, abonament Netflix, rata za nowy telewizor nie będą się w to wliczać. Takie wydatki należy uwzględnić w słoiku z „przyjemnościami”.

Duże wydatki

W kolejnym słoiku gromadzimy środki na duże wydatki, budując w ten sposób poduszkę finansową na wypadek nieoczekiwanego wyjazdu czy naprawy auta. Z tych funduszy zapewnimy sobie także wakacyjny wypad czy zakup nowej pralki na wypadek usterki. Jeżeli w danym miesiącu nie będzie konieczności, by sięgać po pieniądze z tego słoika, to z czasem uzbiera się okazała suma, która pozwoli na zmianę samochodu czy remont kuchni. Dzięki temu unikniemy pożyczek bądź chwilówek.

Słoik nr 3 – rozrywka

Na przyjemności według metody 6 słoików powinniśmy przeznaczyć 10% dochodów. Z tych środków możemy opłacić chociażby wspomniany abonament Netflixa, sfinansować zakup książek, czasopism, udać się do kosmetyczki, kina czy do klubu. Aby zachować równowagę w oszczędzaniu i wydawaniu, należy korzystać z zasobów tego słoika, tak aby do końca miesiąca pozostał pusty. Oszczędzanie według T. Harva Ekera nie ma prowadzić do skąpstwa, ale do wydawania pieniędzy z głową, bo jednak jak mawiała Marilyn Monroe: „Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy”.

5% na edukację

W kolejnym słoiku umieszczamy 5% dochodów przeznaczonych na osobisty rozwój, który pomoże nam zmienić pracę na lepiej płatną, umożliwi przebranżowienie czy uzyskanie awansu. Pieniądze te możemy przeznaczyć na kurs, fachową literaturę, nowy sprzęt itp. Możliwości jest wiele, bez względu na to, czy jesteś programistą, czy hydraulikiem.

Długoterminowe inwestycje

Harv Eker odpowiadając na pytanie, jak efektywnie oszczędzać, nie pominął takiego kroku jak inwestycje, bo to one mogą uczynić nas bogatszymi, niż jesteśmy. Wystarczy pomyśleć o akcjach, obligacjach czy zakupie nieruchomości. A jeśli nie mamy drygu do długoterminowych inwestycji, warto rozważyć założenie lokaty, która okaże się zabezpieczeniem na przyszłość, po przejściu na emeryturę.

Ostatni słoik – dobroczynność

W ostatnim ze słoików gromadzimy 5% dochodów z przeznaczeniem na cele charytatywne, bo oszczędzanie to również dzielenie się z innymi w potrzebie. Jeżeli jednak nie czujesz się przekonany do filantropii, to możesz te pieniądze przeznaczyć na prezenty dla bliskich.

Jak oszczędzać pieniądze – podsumowanie

Choć pieniądze szczęścia nie dają, to ich brak może równie skutecznie unieszczęśliwić, dlatego warto dołożyć starań, aby wydawać je mądrze. Zaprezentowana metoda 6 słoików nie musi być traktowana dosłownie, a za odpowiednik szklanych pojemników można uznać dedykowane subkonta. Ważne, aby jednak nad całością nie stracić kontroli. Ułatwić mogą to specjalne programy do zarządzania finansami. Przekonaj się sam o skuteczności tej metody. Jeżeli szukasz oszczędności na paliwie, to sprawdź, na czym polega ekojazda.

Leave a Reply