paź 30 2019

Kredyt bez BIK – co trzeba wiedzieć?

Osoby, które mają negatywną ocenę w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. Nie zawsze oznacza to jednak koniec marzeń o dodatkowym zastrzyku gotówki. Furtką staje się wówczas kredyt bez BIK. Na jakich zasadach jest przyznawany? Co warto o nim wiedzieć? Garść przydatnych informacji w artykule.

Kredyt bez BIK – dla kogo?

Kredyt bez BIK  to zobowiązanie finansowe dla tych, którzy:

  • mają spore zaległości w spłacie pożyczek i rat,
  • w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) znajduje się ich negatywna historia kredytowa,
  • mają niski scoring, czyli niską wiarygodność.

Można więc sądzić, że kredyt bez BIK to rozwiązanie przede wszystkim dla osób zadłużonych lub ze złą sytuacją finansową. Owszem, ale nie zawsze. Pożyczka bez BIK często okazuje się jedyną szansą dla osób młodych bez zdolności kredytowej, a które pilnie potrzebują dodatkowych środków.

Ocena w BIK – na czym polega?

Ocena punktowa w BIK opiera się na złożonej formule matematycznej, która porównuje zdolność kredytową danej osoby względem osób, które otrzymały już kredyt i go spłacają. Na negatywną ocenę w BIK mają wpływ m.in. takie składniki jak:

  • spłacenie rat kredytu z opóźnieniem,
  • wykorzystanie limitu kredytowego,
  • duża aktywność kredytowa,
  • liczba złożonych wniosków kredytowych w ostatnim czasie.

Warto również wiedzieć, że brak historii zadłużenia wcale nie będzie atutem, bo instytucja nie będzie wiedziała, jak ocenić daną osobę. Dlatego zaleca się wręcz celowy zakup jakiegoś produktu na raty, a spłacenie go w terminie podniesie automatycznie zdolność kredytową. Niespełnienie powyższych kryteriów sprawia, że jedną z opcji uzyskania dodatkowego finansowania jest kredyt bez BIK.

Kredyt bez BIK – jak otrzymać?

Kredytu bez BIK nie otrzymasz w banku, ale wiele instytucji finansowych ma takie formy finansowania w swojej ofercie. To coraz popularniejsze rozwiązanie. Nic dziwnego, bo w 2018 roku ponad 3 miliony Polaków miało problem ze spłatą swojego zadłużenia. Formalności związane z  kredytem bez BIK sprowadzają się zazwyczaj do niezbędnego minimum. Poza tym są szybkie i można je często zaciągnąć przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. W znalezieniu najkorzystniejszego kredytu bez BIK pomoże Ci nasz kalkulator kredytowy. Wybierając ofertę, zwróćmy uwagę na czas spłaty zadłużenia, tak aby nie okazał się zbyt krótki dla naszej sytuacji finansowej.

Kredyt bez BIK – podsumowanie

Pożyczki bez BIK nie są niczym złym, pod warunkiem że mamy nad nimi kontrolę. Zbyt duża ilość zobowiązań finansowych może skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia, dlatego przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj swój domowy budżet.


Leave a Reply