wrz 10 2020

Leasing czy kredyt samochodowy – wady i zalety

Odpowiedź na pytanie, co wybrać – leasing czy kredyt samochodowy, nie jest jednoznaczna. Każde z rozwiązań niesie za sobą plusy i minusy, a na wybór wpływa m.in. sytuacja na rynku samochodowym – dostępne oferty i ceny pojazdów.  Sprawdź nasz porównanie i  sam zdecyduj, co okaże się dla Ciebie lepsze.

Leasing operacyjny – zalety

Najczęstszą formą leasingu jest leasing operacyjny, który w praktyce jest korzystniejszy od finansowego, ponieważ opłaty z jego tytułu mogą stanowić nawet w całości koszt podatkowy. Z leasingiem wiąże się też mniejsza ilość dokumentów, ponieważ leasingodawcy nie weryfikują zdolności kredytowej przedsiębiorcy tak wnikliwie jak instytucje bankowe. Co więcej, nawet odmowna decyzja banku w sprawie kredytu nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać leasing. Barierą nie jest też czas prowadzenia działalności gospodarczej. Na dodatek przedsiębiorcę korzystającego z leasingu nie musi interesować się rejestracją pojazdu czy ubezpieczeniem, bo leżą one po stronie leasingodawcy.

Leasing – wady

Jednym z głównych minusów leasingu są ograniczenia w udzielaniu finansowania na samochody używane. Poza tym leasingobiorca nie może decydować o przedmiocie leasingu, jak również nie może sprzedać samochodu przed końcem umowy. Poza tym ze względu na zmiany podatkowe wzięcie w leasing samochodu o wartości przekraczającej 150 000 zł (lub 225 000 dla aut elektrycznych) nie jest już tak samo opłacalnym kosztem podatkowym jak w przypadku pojazdów nieprzekraczających tych kwot.

Kredyt samochodowy – zalety

Biorąc kredyt w banku, nie ma znaczenia, czy dotyczy on samochodu nowego, czy używanego. Wszystko zależy od preferencji przedsiębiorcy. Co więcej, pojazd staje się od razu własnością firmy, co oznacza w praktyce możliwość sprzedaży i zakupu nowego auta jeszcze w trakcie spłaty zobowiązania. Poza tym kredyt można spłacić wcześniej niż przewiduje umowa.

Kredyt na samochód – wady

Kredyt samochodowy to też wiele utrudnień. Wśród nich jest między innymi dokładna weryfikacja zdolności kredytowej, co wydłuża procedurę uzyskania pożyczki i wymaga zgromadzenia wielu dokumentów. Przeszkodą w uzyskaniu kredytu mogą się okazać również niewystarczające zyski czy czas prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing czy kredyt – podsumowanie

Porównując leasing i kredyt samochodowy, to ta pierwsza forma finansowania wydaje się zwycięzcą „pojedynku” ze względu na większą dostępność dla klientów. Jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić warunki konkretnych leasingodawców i banków.

Leave a Reply