paź 25 2019

Leasing na maszynę – czy to się opłaca?

Leasing na maszynę to od dawna jeden z ważniejszych obszarów finansowania dla branży leasingowej. Stanowi jedną czwartą całego leasingowego tortu. Taka forma finasowania maszyn i urządzeń niesie za sobą szereg korzyści. Jakich? Podpowiadamy.

Leasing na maszynę dla różnych branż

Wózek widłowy, ciągnik, obrabiarka do metalu – leasing na maszynę pozwoli Ci nabyć wiele sprzętów i urządzeń bez konieczności posiadania własnych środków finansowych. Tymczasem wielu przedsiębiorców sądzi, że leasingować można tylko samochody firmowe. Nic bardziej mylnego. Podkreślmy jednak, że najłatwiej uzyskać leasing na maszynę lub urządzenie, która cieszy się popytem na rynku.

Według danych Związku Polskiego Leasingu ponad 100 tysięcy umów leasingu i pożyczek leasingowej jest zawieranych nad Wisłą właśnie na maszyny i urządzenia. Najczęściej finansowane są:

  • maszyny rolnicze (27%),
  • maszyny budowlane (14%),
  • wózki widłowe (9%),
  • maszyny medyczne (8%).

Przeciętna wartość jednej umowy to około 160 tysięcy złotych.  Aby znaleźć odpowiednią ofertę leasingu, warto skorzystać z kalkulatora leasingowego. Warto jednak pamiętać, że wola firm do udzielenia leasingu zależy od koniunktury. W okresie bessy dane branże mogą mieć trudność z pozyskaniem finansowania. Często dzieje się tak w branży budowlanej czy poligraficznej.

Korzyści płynące z leasingu

Przewagą leasingu nad kredytem jest z pewnością łatwość uzyskania takiej formy finansowania, a także niski koszt (w tym naliczanie opłat do firmowych kosztów) czy łatwiejsza wymiana przedmiotu na nowszy po zakończeniu okresu leasingu. Tym bardziej, że galopujące zmiany technologiczne często to wymuszają, a przejmowanie na własność starszego urządzenie przestaje być opłacalne, więc lepiej przekazać je leasingodawcy i zawrzeć nową umowę leasingu na maszynę nowszej generacji.

Finansowanie na maszynę używaną 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć również leasing na maszynę używaną. Firmy leasingowe mają na ogół określone wytyczne dotyczące „wieku” sprzętu i urządzeń. Mogą to być zarówno maszyny 3-letnie, 5-letnie, jak i 10-letnie, tak jak w przypadku oferty „Dobrego Kredytu”. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co jest przedmiotem leasingowania i jaki jest stan techniczny maszyny – stąd firmy dopuszczają pewne odstępstwa na tym tle.

Leasing na maszynę – podsumowanie

Podsumowując, leasing na maszynę to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą w krótkim czasie wliczyć do kosztów działalności wydatki związane z inwestycją na sprzęt. Co więcej, pod względem rzeczywistych kosztów są one porównywalne do kosztów kredytu. A do wyboru tej najlepszej oferty zawsze warto wykorzystać kalkulator leasingowy.

 

Leave a Reply