Ekojazda
gru 15 2020

Ekodriving, czyli ekonomiczna jazda samochodem

Ekodriving. W ostatnim czasie zrobiło się o nim głośno. Ważne jednak, aby nie był on tylko chwilowym trendem, ale świadomym działaniem na korzyść środowiska. Ekojazda to użytkowanie samochodu z głową, tak aby maksymalnie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin. Przy okazji nie pozostaje to bez wpływu na portfele kierowców. Oto techniki oszczędnej jazdy, które warto wdrożyć za kółkiem.

Choć na popularności zyskują auta hybrydowe i elektryczne, to mimo wszystko na rynku wciąż dominują silniki spalinowe. Tymczasem dzięki ekonomicznej jeździe można zaoszczędzić od 5 do 20% wartości paliwa. To jednak nie jedyne atuty. Ekodriving może się również przyczynić do wolniejszej eksploatacji samochodowych części. Niestety, większość kierowców jeździ zbyt gwałtownie – brak stabilnej prędkości, nerwowe przyspieszanie i nagła zmiana biegów, to wszystko nie służy ani silnikowi, ani pozostałym układom znajdującym się w samochodzie.  Dlatego przedstawiamy najważniejsze zasady ekodrivingu.

Zaplanuj trasę

Wydawałoby się, że to mało istotny element. Tymczasem może pomóc zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i paliwo. Jeżeli czeka Cię dłuższa podróż, sprawdź wraz z GPS-em lub mapą, która trasa będzie najkrótsza. Nie bez znaczenia jest również godzina wyjazdu, aby uniknąć godzin szczytu. Jeżeli mamy elastyczne godziny pracy, to może lepszym rozwiązanie będzie przyjeżdżanie do pracy na 9.00, a wychodzenie o 17.00, kiedy na drogach robi się luźniej.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Na ekodriving składa się również troska o stan techniczny samochodu oraz jego ewentualne przeciążenie. W pierwszej kolejności warto sprawdzić poziom oleju silnikowego. Świeży olej zmniejsza opór i w ten sposób pojazd potrzebuje mniejszej ilości paliwa, aby osiągnąć pożądane obroty. Należy również kontrolować zużycie ogumienia, jak i ciśnienie wewnątrz opon. Jeśli jest zbyt niskie, przekłada się to na większe zużycie benzyny.

Warto się również pozbyć z samochodu wszystkich zbędnych balastów, które tylko zwiększają spalanie. Każde 50 kg obciążenia to w praktyce większe zużycie paliwa o 0,5 l/100 km. Natomiast kiedy korzystamy latem z klimatyzacji, dbajmy o to, aby różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pojazdu nie była wyższa niż 5 stopni Celsjusza.

Zatroszcz się o silnik

Wielu kierowców ma nawyk rozgrzewania silnika tuż po uruchomieniu. To zbyteczne działanie, nawet zimą. Podczas mrozów przed uruchomieniem samochodu wystarczy rozgrzać akumulator, np. poprzez włączenie na chwilę radia czy świateł. Dopiero po wyłączeniu elektrycznego odbiornika uruchamiamy silnik. Gdy nie uda się to za pierwszym razem, należy odczekać minutę i spróbować ponownie. Gdy nie ma mroźnej aury, należy ruszać szybko bez użycia gazu. Unikajmy też postojów dłuższych niż 30 sekund.

Hamowanie silnikiem

To jedna z głównych zasad ekodrivingu. Technika ta polega na puszczaniu nogi z gazu, zamiast wciskaniu pedału hamulca, gdy dojeżdżamy do świateł, znaku STOP czy zjeżdżaniu ze wzniesienia. Podczas hamowania silnikiem nie spala się w ogóle paliwo w przeciwieństwie do tzw. jazdy na luzie, kiedy to mimo wszystko spalana jest jego minimalna ilość. Kiedy jedziemy z prędkością 50 km/h na piątym biegu, należy zdjąć nogę z gazu 100 m przed czerwonym światłem. Hamowanie silnikiem to technika, którą z pewnością należy ćwiczyć i doskonalić, aby stała się nierozerwalnym elementem codziennego poruszania się po drodze.

Optymalna zmiana biegów

Podstawowa zasada brzmi, aby zmieniać biegi, gdy obroty spadną poniżej 1000 obrotów na minutę. Z kolei bieg zmieniamy na wyższy, gdy prędkość obrotowa sięga 2000 obrotów na minutę w silnikach wysokoprężnych i 2400 obrotów w silnikach benzynowych. Warto również zwrócić uwagę na kontrolowane przyspieszanie. Do prędkości 50km/h lepiej mocniej przyspieszać, aby wrzucić piąty bieg. Powyżej tej prędkości należy już przyspieszać w umiarkowany sposób. Pamiętajmy też, że im wyższy bieg, tym mniejsze zużycie paliwa. Dlatego wraz z osiągnięciem wymaganej prędkości i właściwych obrotów należy wrzucać coraz wyższe biegi.

Ekodriving – odrób lekcję z ekojazdy

Właściwe eksploatowanie samochodu to korzyści zarówno dla kierowcy, jak i środowiska. W ten sposób zwiększa się również bezpieczeństwo na drodze. Wdrożenie tych zasad jest całkowicie bezkosztowe, a może przynieść oszczędności na wielu polach – w zużyciu paliwa, emisji spalin i eksploatacji samochodowych komponentów.

W naszej ofercie znajdziesz modele samochodów z innowacyjnymi funkcjami, które okażą się pomocne w codziennym użytkowaniu samochodów. Sprawdź ofertę samochodów z atrakcyjnym finansowaniem. Dowiedz się więcej o leasingu konsumenckim. Polub nas na Facebooku.

 

Leave a Reply