zimowy-przegląd-samochodu
lis 04 2020

Przegląd samochodu zimą – co warto sprawdzić?

Zima już tuż-tuż. Warto więc zadbać o zimowy przegląd samochodu, nawet jeśli mało prawdopodobne wydają się trzaskające mrozy czy obfite opady śniegu. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo poruszania się po drodze w gorszych warunkach atmosferycznych. Na co zwrócić zatem uwagę? Podpowiadamy.

Przeglądu samochodu zimą z pewnością nie należy ograniczać tylko do wymiany opon i zaopatrzenia się w zimowy płyn do spryskiwaczy. To zdecydowanie za mało, aby stwierdzić, że jesteśmy przygotowani na nadchodzącą zmianę aury. Tym bardziej, ze według statystyk pojazdy dwukrotnie częściej ulegają awariom właśnie w miesiącach zimowych. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przegląd, aby mieć pewność, że nic nas na drodze nie zaskoczy.

Przegląd samochodu zimą – zacznij od akumulatora

Sprawny akumulator zimą to niemal podstawa. Dobrze odwiedzić okoliczny serwis, aby sprawdzić stan naładowania baterii, moc rozruchową i instalację elektryczną. Dzięki wykonaniu przez mechanika specjalnego testu szybko można wyłapać ewentualne usterki.

Poza tym warto pamiętać, że przy dużych spadkach temperatury akumulator ma tylko 60% mocy nominalnej. Jeśli nie korzystamy z samochodu przy takiej aurze, najlepiej wręcz wyjąć akumulator i przechować w ciepłym miejscu. Gdy natomiast w mroźny dzień wybieramy się w drogę, zdaniem części mechaników dobrze jest włączyć na kilka sekund światła, aby w ten sposób pobudzić działanie akumulatora.

Świece żarowe i zapłonowe

Kolejną przeszkodą w prawidłowej pracy samochodu w zimie mogą być przepalone świece żarowe lub zapłonowe. Świece żarowe występują w samochodach z silnikiem Diesla. Kiedy są przepalone, występuje problem z uruchomieniem silnika podczas niskich temperatur. Często trzeba podjąć wielokrotne próby, zanim uda nam się odpalić samochód. Powodem do niepokoju może być też nierówna praca silnika tuż po uruchomieniu pojazdu. Warto również sprawdzać pojawiające się kontrolki na desce rozdzielczej – one również mogą sygnalizować występujący problem ze świecami żarowymi.

Świece zapłonowe występują z kolei w samochodach z silnikami benzynowymi. Zmienia się je zwykle po osiągnięciu określonego przebiegu – najczęściej po 60-120 tysiącach kilometrów. Tutaj jednak też nieprawidłowości w ich działaniu można poznać po nierównej pracy silnika, szarpaniu w trakcie wyprzedzania czy podczas trudności w odpaleniu samochodu.

Hamulce

Przed zbliżającą się zimą warto również sprawdzić hamulce, które należą do jednych z najważniejszych elementów samochodu. Należy zweryfikować stan przewodów, hamulca ręcznego, linek czy płynność pracy klocków hamulcowych. Nie można również zapomnieć o wymianie płynu hamulcowego co 2 lata.

Siła oświetlenia

Często lekceważoną przez kierowców kwestią jest prawidłowe oświetlenie pojazdu. Zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do oślepienia kierowców nadjeżdżających z przeciwka, a to już duże ryzyko wypadku. Na polskich drogach, gdzie wciąż nie brakuje dziur i kolein, szczególnie łatwo o zmianę położenia świateł pod wpływem wstrząsów. Dlatego warto na własną rękę monitorować ich położenie lub w razie potrzeby odwiedzić serwis samochodowy bądź dealera.

Stan zawieszenia

Podczas zimowego przeglądu samochodu warto również sprawdzić zawieszenie. W ten sposób można wyłapać w porę wszelkie poluzowania, które pogarszają sterowność pojazdu. Szczególnie niebezpieczna jest jazda ze zużytymi amortyzatorami – łatwiej wówczas o wpadnięcie w poślizg i szybsze zużycie opon.

Troska o detale

Wielu kierowców zapomina również o takich elementach jak chociażby wycieraczki czy dokładne umycie szyb. Dlaczego to tak ważne? Wycieraczka ze zużytą gumą może uszkodzić szybę. Przednie pióra warto więc wymieniać nawet co roku. Zmorą kierowców w sezonie zimowym jest także parowanie szyb. Problem będzie mniej dokuczliwy, jeśli dokładnie je umyjemy, ponieważ brud i tłuszcz sprzyja parowaniu. Wystarczy zatem trochę detergentu lub octu z wodą, aby odczuć większy komfort jazdy zimą.

Przegląd samochodu zimą – podsumowanie

Sprawdzenie stanu samochodu przed zimą to nie tylko troska o sam pojazd, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo podczas jazdy. Bez względu na to, czy chodzi o samochód służbowy, czy prywatny. Krótkie dni raczej nie nastrajają pozytywnie, gdy pomyślimy sobie, że będziemy musieli czekać na pomoc gdzieś na poboczu w drodze na zaplanowane ferie czy po prostu wracając z pracy. Dlatego już teraz znajdź czas na zimowy przegląd. Chcesz wiedzieć więcej? Polub nas na Facebooku.

 

Leave a Reply