samochód-służbowy-dla-firmy
wrz 10 2020

Samochód służbowy – jaki wybrać?

Przy wyborze samochodu służbowego nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto również wziąć pod uwagę takie kryteria jak koszt finansowania czy serwisowania pojazdu. Jednak w większości małych firm sprawdzają się na ogół nieduże i ekonomiczne samochody, które pozwalają na wygodne przemieszczanie się po mieście. Które modele cieszą się największym zainteresowaniem? W artykule oprócz garści porad znajdziesz listę najpopularniejszych samochodów branych w leasing przez polskich przedsiębiorców.

Samochód służbowy – określ TCO

Niski koszt zakupu auta firmowego bywa na dłuższą metę zgubny. Po kilku latach użytkowania może się okazać, że koszty eksploatacji są dużo wyższe, niż początkowo zakładaliśmy. Dlatego eksperci zalecają rozpoczęcie poszukiwań samochodu służbowego od określenia tzw. TCO (ang. Total Cost of Ownersip), czyli całkowitego kosztu posiadania pojazdu. Składa się na niego nie tylko cena wyjściowa auta, ale również wartość rezydualna samochodu, czyli wartość, jaką osiągnie po przewidywanym okresie eksploatacji.

Przebieg i przeglądy samochodu służbowego

Kolejną ważną dla TCO informacją jest szacowany przebieg samochodu służbowego. Ma on wpływ nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale również na wysokość składki ubezpieczeniowej. Następnie warto również sprawdzić, jak często będą wymagane przeglądy czy wymiana oleju lub filtrów paliwa. Ma to wpływ na przebieg pojazdu – im więcej jeździmy służbowym autem, tym częściej musimy korzystać z serwisu.

Ekonomiczne auto dla firmy

Mówiąc ekonomiczne auto, mamy na myśli zwykle takie, które spala mało paliwa. Tymczasem dane spalania podawane przez producenta nie mają dokładnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo spalanie jest na ogół i tak wyższe niż to deklarowane w danych technicznych pojazdu. W przypadku większych przebiegów bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się zakup droższego samochodu z innowacyjnym silnikiem zużywającym mniej paliwa, co na dłuższą metę zwróci się kupującemu.

Co wybierają polscy przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy z sektora MSP wybierają zwykle samochody o wartości nieprzekraczającej 50 000 zł netto, choć jak widać w poniższej tabeli są też wyjątki od tej reguły. Poza tym firmowe auta są na ogół samochodami nowymi, które dają gwarancję napraw serwisowych. Trzeba jednak pamiętać, że kupując popularny model, na co drugiej ulicy spotkamy prawdopodobnie ten sam samochód, więc nasza firma nie będzie zbyt oryginalna.

Poza tym najczęściej kupowane samochody okazują się w praktyce tymi najczęściej poszukiwanymi na rynku wtórnym, więc w razie sprzedaży po kilku latach przedsiębiorca nie powinien mieć problemu ze znalezieniem nabywcy. Plusem popularnych marek jest również większa dostępność i niższa cena części samochodowych i akcesoriów.

Najpopularniejsze marki samochodów (na podstawie CEP)

  1. Toyota Corolla
  2. Skoda Octavia
  3. Skoda Fabia
  4. Toyota Yaris
  5. Volkswagen Golf
  6. Skoda Superb
  7. Toyota C-HR
  8. Volkswagen Passat
  9. Renault Clio
  10. Ford Focus

Samochód służbowy – podsumowanie

Zakup służbowego samochodu warto rozpocząć od oszacowania nie tylko budżetu, ale również kosztów związanych z użytkowaniem firmowego auta. Dzięki temu uda się uniknąć finansowych niespodzianek na późniejszym etapie. Jeżeli zastanawiasz się, jaki model samochodu służbowego wybrać, warto rozważyć zakup jednego z popularnych modeli, który cieszy się zaufaniem klientów i na którym raczej się nie zawiedziemy.

Jeżeli szukasz samochodu służbowego w leasingu, zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z kalkulatora leasingowego.

Leave a Reply