SUV-miejski-samochód-terenowy
paź 05 2020

SUV – czy warto kupić?

Już co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce jest SUV-em. Kupują go niemal wszyscy – od rodzin przez firmy aż po entuzjastów motosportów. Doceniany za liczne walory znajduje się w ofercie niemal każdego producenta. Dlaczego skradł serca tak wielu kierowców? Odpowiadamy.

SUV, czyli z angielskiego sport utility vehicle, to połączenie samochodu osobowego z terenowym, a znakiem rozpoznawczym jest podwyższone nadwozie i charakterystyczny typ zawieszenia. Popularność zyskał w ciągu ostatniej dekady. Przełomowym modelem była Toyota RAV4, która do dzisiaj doczekała się swoich „kuzynów” wśród innych marek.

Rodzinny samochód

Rodziny z dziećmi wysoko oceniają SUV-y m.in. ze względu na dostępność modeli 5- i 7-osobowych. Oznacza to, że nawet rodziny wielodzietne mogą nim wygodnie podróżować. Komfort jazdy podwyższa dodatkowo większa przestrzeń, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Ma to niebagatelne znaczenie, np. podczas umieszczania czy wyciągania dzieci z fotelików. Poza tym SUV-y to zwykle większe bagażniki – ich pojemność może wahać się od około 350 l do nawet ponad 1300 l. Przeciętna pojemność oscyluje natomiast wokół 500 litrów. W przypadku rodzin z dziećmi to idealne rozwiązanie, ponieważ ich zakupy są na ogół większe, a i rzeczy do transportu jest całkiem sporo – wózki, zabawki, rowerki biegowe czy wakacyjne bagaże potrafią zająć dużo miejsca.

SUV sprawdzi się też w firmie

SUV-y mają także zalety, które docenią właściciele firm. Oni również często potrzebują sporej przestrzeni do przewozu produktów i towarów na spotkania z klientami czy kontrahentami. Wbrew pozorom ten model samochodu mimo większych gabarytów dobrze radzi sobie na zakorkowanych ulicach miast, dając łatwość manewru. Pomaga w tym typ nadwozia i zawieszenia, dzięki czemu nawet krawężniki przestają być przeszkodą. SUV-y ze względu na swoje przeznaczenie do codziennej jazdy po asfalcie doskonale sprawdzają się na autostradzie – stabilnie się nimi kieruje, dzięki czemu dają poczucie bezpieczeństwa, mimo że nie muszą być wyposażone w napęd 4×4. Ten jednak będzie dodatkowym atutem podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych lub gdy pokonujemy wymagające trasy.

Niskie spalanie

SUV-y z uwagi na swoją wielkość mogą kojarzyć się z dużym zużyciem paliwa. Tymczasem producenci cały czas pracują nad rozwiązaniami, które będą sprzyjać niskiemu zużyciu paliwa. W ostatnim czasie odchodzą oni m.in. od diesli, które w wielu przypadkach nie okazały się tak ekologiczne, jak zapowiadano. Silniki wysokoprężne najnowszej generacji są bardziej „eko”, ale podnoszą finalną cenę pojazdu i eksploatacji. Diesel sprawdzi się, gdy przewidujemy na przykład pokonywanie bardzo dalekich tras. Większość modeli jest jednak obecnie wyposażona w turbodoładowane silniki benzynowe, których zużycie paliwa w mieście pozostawia jednak sporo do życzenia i kładzie się cieniem na eksploatowanie pojazdu. Najbardziej rekomendowanym napędem wydają się więc hybrydy, których zapotrzebowanie na paliwo jest znacznie niższe i w mieście może im wystarczyć 5-6 litrów na 100 km.

SUV-y – najpopularniejsze modele

Liderem rankingu SUV-ów w Polsce jest Dacia Duster. Jakie jeszcze modele znajdują się w pierwszej dziesiątce? Oto pełne zestawienie:

  1. Dacia Duster
  2. Volkswagen Tiguan
  3. Nissan Qashqai
  4. Hyundai Tucson
  5. Toyota C-HR
  6. Kia Sportage
  7. Toyota RAV4
  8. Skoda Karoq
  9. Skoda Kodiaq
  10. Suzuki Vitara

SUV – czy warto kupić?

SUV z racji swojej wszechstronności i atrakcyjnego designu budzi zainteresowanie wśród wielu kierowców. Sprawdzi się zarówno podczas rodzinnych wyjazdów, jak i podróży służbowych. Co ciekawe, auta tego typu wolniej tracą na wartości, więc okazują się dobrą inwestycją na dłuższy czas. Podkreślmy, że takiego samochodu wcale nie trzeba kupować za gotówkę lub na kredyt. Istnieje możliwość skorzystania z leasingu, a oferta skierowana jest nie tylko do firm. Osoby prywatne mogą również na niego się zdecydować, wybierając leasing konsumencki. Korzystne oferty finansowania, jak i bazę samochodów znajdziesz na naszej stronie internetowej. Ofertę można przeliczyć poprzez kalkulator kredytowy.

Leave a Reply